: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27

Meme Dikleştirme Ameliyatı

meme diklestirme ameliyati - Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme, kadınların her adet siklusunda şişip sönmesiyle, kilo alıp verme ile, emzirme ve gebelik dönemlerindeki hacminin değişmesiyle zaten deforme olup sarkmaya yatkın bir organdır.
Bu ameliyatta hastaya dik ve dolgun bir meme yapılmak amaçlanır. Meme dikleştirme ameliyatında yapılacak işlem memeye göre değişmektedir. İçi boşalmış memelere meme protezi konulurken, volümü yeterli ama sakmış memelere meme dikleştirme işlemi yapılmaktadır.

meme diklestirme - Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme Dikleştirme Ameliyatı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Meme dikleştirme ameliyatı doğum, emzirme, kilo alıp verme gibi sebeplerden dolayı memeleri sarkan , normal olması gereken yerden daha aşağıda olan hastalara yapılmaktadır. Ayrıca keçi memesi diye bilinen tübüler meme dediğimiz deformitede de bu ameliyat yapılmaktadır.
18 yaşından sonra her zaman yapılabilmektedir.
Seçilen tekniğe göre değişmekle beraberi, kesilen her yerde iz kalır. Ama biz estetik cerrah olarak, bu izleri en aza indirmek için estetik dikişler atarak, bu izleri vücudun görünmeyen yerlerine saklayarak en aza indirmekteyiz. İple meme asma tekniklerinde iz kalmamaktadır. Ancak bu tekniğin kalıcılığı kısa ve her memeye uygun değildir. Meme dikleştirme ameliyatında, periaeolar teknik dediğimiz meme başından kesiler yapılan dikleştirme işleminde iz sadece meme başının etrafında olurken, meme başının kırmızı rengi ile cildin beyaz renk geçiş hattına iz oturtulduğundan, kalacak iz belli olmaz. Eğer, vertikal teknik dediğimiz dikleştirme işlemi gerçekleştirilirse, iz meme başından aşağı doğru uzanmaktadır. Eğer ters T dediğimiz teknik tercih edilirse, o zaman da vertikal ize memenin alt çizgisinde bir yatay iz eşlik eder.
Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, bu ameliyattan en az 3 hafta öncesinde sigarayı, yara iyileşme gibi sorunlardan dolayı kesmek gerekir. Aynı şekilde kanama gibi sorunlara neden olduğundan dolayı , son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir. Diabet hastası ise şekerinin, hipertansiyon hastası ise tansiyonunun ameliyat öncesi süreçte kontrol altında olması gerekir Kullanılmaması gereken ilaç ve besinler: Tüm zayıflama ürünleri Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği bitkisel ürünler Apranaks, Voltaren, Vermidon, gibi ağrı kesiciler (ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Novalgin, Xefo-rapid kullanılabilir), Aspirin, Coraspin, Plavix, Clexane gib i kan sulandırıcılar Ginseng, ginko biloba, co-enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin hapları
Ameliyat genel anestezi altında ameliyathane ortamında yapılır.
Ameliyat esnasında yaptığım uyuşturucu nedeniyle hasta 10-12 saat ağrı hissetmez daha sonrasında ameliyatın ilk günü ağrı kesici kullanmaz ise sızlama hissedebilir, ama ağrı kesici kullanımında böyle bir problem de olmaz
Ameliyattan 5 saat sonra istediklerini yiyip, içebilirler. Hastaneden ise ameliyattan 6 saat sonra taburcu olabilirler. Ben hastalarımın pansuman bölgesini steril yara bandı ile kapatırım, onun dışında başka bir pansumanları olmaz. Sporcu sütyeni dediğimiz sütyeni 1 ay süre ile takmaları gerekmektedir. Ameliyattan sonraki gün duş alabilirler. İlk 3 hafta yürüyüş dışında spor yapmaları yasaktır. Sonraki 3 hafta ise kol ve göğüs hareketleri dışındaki spor hareketlerini yapabilirler. Ameliyattan 6 hafta sonra her türlü spor serbesttir.
Meme küçültme ameliyatlarından sonra süt bezleri ve kanallarına dokunan tekniklerde süt verme de problem olabilmekte ya da sütleri normal insanlara oranla daha az gelebilmektedir. Ancak ben kişisel olarak santral pedikül tekniğini kullanmaktayım. Bu teknikte meme başına, süt bezlerine ve süt kanallarına dokunulmadığından, hastamızın süt vermesi ile ilgili hiç sorun olmamaktadır
Seçilen meme küçültme ameliyatına göre değişmekte olup, kişisel olarak tercih ettiğim santral pedikül tekniğinde böyle bir sorun oluşmamaktadır. Diğer tüm tekniklerin hemen hemen hepsinde bir miktar yada tamamen meme başının duyusu kaybolmaktadır.
Meme dikleştirme ameliyatı kansere neden olmamaktadır.

Etiketler:, , ,